Jak spełnić wymogi ustawy o sygnalistach
2024-06-20Najczęstsze błędy przy wdrażaniu oprogramowania dla sygnalistów
2024-06-20Jakie kary grożą za niezastosowanie się do wymogów ustawy o sygnalistach?
Państwa członkowskie Unii Europejskiej miały obowiązek przyjąć regulacje niezbędne do zastosowania ustawy o ochronie sygnalistów do 17 grudnia 2021 r. W związku z niewywiązaniem się z tego obowiązku na Polskę została nałożona kara w wysokości 7 mln euro oraz dodatkowe 40 tys. euro za każdy dzień opóźnienia aż do momentu wprowadzenia stosownych zmian.
Kary dotyczą jednak nie tylko krajów ale również podmiotów gospodarczych, w tym firm, które nie zastosują się do przepisów ustawy o sygnalistach.
Na ten moment ustawa określa ogólne konsekwencje karne za:
- brak odpowiednich procedur lub ich nieprawidłowe wdrożenie,
- uniemożliwienie czy utrudnienie zgłoszenia sygnaliście, groźba i przemoc,
- działanie odwetowe wobec sygnalisty,
- ujawnienie tożsamości sygnalisty,
- bezpodstawne zgłoszenie naruszenia przez sygnalistę.
Główne kary
Główne kary za powyższe nieprawidłowości to grzywna, kara ograniczenia wolności oraz kara pozbawienia wolności do lat 3.
Kwoty kar pieniężnych wahają się od kilku tysięcy do kilkudziesięciu milionów złotych.
Najwyższe kary nałożone przez GIIF za niewywiązanie się z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (AML) otrzymały Credit Agricole Bank Polska S. A. (7 000 000 zł) i ING Bank Śląski S. A. (21 659 000 zł)!
Najprostszym sposobem na uniknięcie kar nakładanych przez GIIF jest zastosowanie odpowiedniego narzędzia, które zadba za Ciebie o spełnienie wymogów ustawy. Sprawdź AMLEX – kompleksową platformę stworzoną z myślą o wypełnieniu obowiązków wynikających z ustawy o ochronie sygnalistów, AML i RODO.